X-TERN fra Hyggestrik | Merino Cotton

Fra: 593,55 kr.

 

 

Find din størrelse.

Derefter vælger du farve(r) og finder det antal nøgler der passer til den valgte størrelse.

Str S M L XL 2XL 3XL
Merino Cotton 9 10 11 12 12 13

 

DROPS Cotton Merino

DROPS Cotton Merino giver skønne, komfortable modeller med tydelige og jævne masker. Ulden er Superwash-behandlet og meget blødt mod huden og egner sig dermed også godt til baby- og børnetøj.

På lager

Beskrivelse

X-tern er en klassisk raglan sweater, strikket oppefra og ned i et ternet mønster som dannes ved at kombinere kendte teknikker: 1 maske løs af, 1 række vrang, og glatstrik for resten af pengene. Enkelt og effektfuldt mønster.

X-tern er i busseronne-facon, med de lidt brede og stumpede ærmer. For at fuldende den enkle stil er kanterne holdt diskrete med en tynd I-cord aflukning – og en lidt bredere kant i halsen.

Opskriften er i 6 størrelser fra S til 3XL

Mål på det færdige strik:

S: overvidde 105 cm / længde 60 cm

M: overvidde 114 cm / længde 61 cm

L: overvidde 122 cm / længde 62 cm

XL:  overvidde 126 cm / længde 64 cm

2XL:  overvidde 135 cm / længde 66 cm

3XL:  overvidde 143 cm / længde 68 cm

 

Strikkefasthed

Før vask: 21 masker & 32 pinde i mønster på pind nr. 4,5 = 10 cm

Efter vask:19 masker & 32 pinde = 10 cm

Pinde: du skal bruge 40 & 80 cm rundpind nr. 4,5 mm.

Opskriften finder du her X-Tern

X-TERN fra Hyggestrik strikket i Merino Cotton som fastholder det originale look. Det er blot et garnalternativ der ikke er så lodden.